Wybierz kraj
Global
 

Jak zakładać worek 

Tip Print Share
Worek urostomijny został tak zaprojektowany, by trwale przylegał do skóry brzucha i zbierał mocz zapewniając osobie ze stomią poczucie bezpieczeństwa. Jest wodoodporny, dzięki czemu można nosić go w trakcie brania prysznica lub kąpieli.

Worek urostomijny posiada szczególne cechy, które sprawiają, że jest bezpieczny. Jest wyposażony w zawór zwrotny uniemożliwiający cofanie się moczu do stomii, co ogranicza ryzyko infekcji. Worek jest zakończony kurkiem ułatwiającym wygodne odprowadzanie zawartości do toalety.

Kiedy należy opróżnić lub zmienić worek?
Twoja urostomia będzie  wydzielać mocz stopniowo, przez 24 godziny na dobę. Najczęściej ludzie zmieniają worek rano, kiedy nasilenie wycieku moczu jest najniższe (pod warunkiem oczywiście, że nocą nie przyjmuje się płynów). Inną, dobrą wskazówką jest wymuszenie kaszlu. Kilkakrotny kaszel przed zmianą worka spowoduje wcześniejsze usunięcie moczu do worka.

Częstotliwość opróżniania lub zmiany worka jest u każdej osoby inna. Przed snem worek urostomijny można podłączyć do nocnego worka do zbiórki moczu. Wówczas nie trzeba budzić się, aby opróżnić worek.

Twoja pielęgniarka stomijna doradzi Ci jak często należy zmieniać worek. Zanim zdejmiesz worek urostomijny ze skóry, opróżnij go. Następnie zamknij worek i po zdjęciu ze skóry wyrzuć go do śmietnika. Nie wyrzucaj worka do toalety, ponieważ może zablokować system kanalizacyjny.

Pielęgnacja skóry
Jedną z najważniejszych rzeczy,  o której należy pamiętać, jest dbanie o zdrowie skóry wokół stomii. Oto kilka pomocnych porad:

 • Płytkę stomijną/przylepiec należy umieścić na skórze tak, aby szczelnie przylegała do skóry wokół stomii.  
  Jeżeli otwór w płytce/w przylepcu będzie zbyt duży, skóra wokół stomii będzie narażona  na kontakt ze szkodliwym działaniem treści jelitowej i może stać się bolesna, natomiast zbyt wąski otwór w płytce/przylepcu może spowodować uszkodzenie stomii. Należy więc regularnie sprawdzać, czy wycięty otwór dokładnie odpowiada rozmiarowi stomii.
 • Uważaj na podrażnienia
  Wyciek treści moczowej na skórę, zbyt energiczne usuwanie płytki stomijnej/przylepca ze skóry oraz mocne czyszczenie skóry (silne tarcie) mogą powodować podrażnienie skóry.
 • Krwawienie 
  Dość częste jest doświadczanie niewielkiego krwawienia w okolicy stomii w trakcie czyszczenia. Nie jest to powód do obaw. Jednakże, jeśli krwawienie pochodzi
  z wnętrza stomii, należy w trybie pilnym skontaktować się z lekarzem.

W Twoim przewodniku zdrowej skóry znajdziesz więcej informacji o pielęgnacji skóry wokół stomii.

Zobacz wskazówki przed i po operacji wyłonienia urostomii, by uzyskać większą ilość informacji albo obejrzyj film animowany.

Szybki kontakt

Możesz skontaktować się z Telefonicznym Centrum Pacjenta poprzez
wypełnienie poniższego formularza, bądź dzwoniąc na numer
bezpłatnej infolinii 800 269 579

Imię i Nazwisko* Email*
Zapytanie*
Max 500 słów
Telefoniczne Centrum
800 269 579

Szybki kontakt
800 269 579