Wybierz kraj
Global
 

Problemy jelitowe - najczętsze pytania 

Tip Print Share
Gdzie w organizmie znajdują się jelita?
Jelita są ostatnim odcinkiem układu pokarmowego i dzielą się na jelito cienkie i jelito grube (jelito grube, odbytnica i odbyt).

Jaką jest funkcja jelit?
Główną funkcją jelita cienkiego jest  wchłanianie substancji odżywczych trawionych
w żołądku. Główną funkcją jelita grubego jest wchłanianie wody i formowanie treści z resztek pokarmowych, które nie mogą być wykorzystane przez organizm. Treść jelitowa jest odprowadzana z organizmu poprzez odbytnicę i odbyt.

Jakie są objawy problemów jelitowych?
Symptomy problemów jelitowych często zbyt mało konkretne i takie same objawy mogą być spowodowane przez szereg innych czynników. Niektóre  są mało znaczące a niektóre zagrożają życiu. Typowe objawy to bóle brzucha, nudności i wymioty, zaparcia i biegunka, zmiany rytmu wypróżnień, krwawienia i niewyjaśniona utrata masy ciała.

Jak leczone są problemy jelit?
To zależy od przyczyny i objawów.  Są stosowane różne metody dla różnych podstawowych objawów. Podstawową zasadą terapii jest  zrównoważona dieta, picie dużej ilości wody, zaprzestanie palenia papierosów i delikatne ćwiczenia.

Jakie są najczęstsze poważne problemy jelit?
Najczęstszymi poważnymi chorobami jelit jest rak jelita grubego, choroby zapalne jelit, takie jak choroba Leśniowskiego-Crohna i wrzodziejące zapalenie jelita grubego, zapalenie uchyłków. Problemy jelit mogą również wynikać z ze społu jelita neurogennego. Jelito neurogenne jest często spowodowane przez urazy rdzenia kręgowego , rozszczep kręgosłupa  czy stwardnienie rozsiane.

Co to jest stomia?
Stomią to operacja wyłonienia części jelita na powierzchnię brzucha wymagana u osób,
u których wydalanie nie może nastąpić przez odbyt. Operacja polega na wykonaniu otworu stomijnego w brzuchu i skierowanie jelita na zewnątrz przez ten otwór tak, aby można było zbierać treść jelitową do worka stomijnego przyklejonego do brzucha. Tu znajdziesz więcej informacji na temat operacji wyłonienia stomii. 

Co to jest nietrzymanie stolca?

Nietrzymanie stolca jest medycznym terminem używanym do opisania utraty kontroli nad wydalaniem kału. Choroba ta może mieć nasilenie od drobnych wycieków i mimowolnego oddawania gazów oraz brudzenia bielizny do  niekontrolowanego oddawania stolca.

Co to jest zaparcie? 
Mamy do czynienia z  zaparciem muszą być gdy zauważymy co najmniej dwa nizej wymienione obajwy występujące przez co najmniej 12 tygodni w ciągu ostatnich 12 miesięcy:

  • wysiłek przy wypróżniaiu w co najmniej 25 procent przypadków
  • twardy stolec, w przynajmniej 25 procentach przypadków
  • poczucie niepełnego opróżnienia w co najmniej 25 procent przypadków
  • trzy lub mniej wypróżnienia w tygodniu
Jak mogę uniknąć zaparcia?
Istnieje wiele rozwiązań, które mogą pomóc:

  • Jedz dietę bogatę w błonnik, który przyspiesza przepływ pokarmu przez przewód pokarmowy. (Proszę zwrócić się do lekarza lub pielęgniarki, jeśli zaparcie jest spowodowane przez choroby jelita neurogennego, gdyż błonnik może zwiększyć ten problem.)
  • Ćwicz. Bardziej aktywny będzie wzrost ogólnego stanu zdrowia a wnętrzności powinny bardziej efektywnie pracować.
  • Pij dużo wody (osiem szklanek dziennie ).
  • Ogranicz spożycie kofeiny i alkoholu, są to substancje moczopędne i mogą Cię odwodnić.

Jeśli nadal masz zaparcia, po zastosowaniu tych ogólnych porad, spróbój naturalnych środków do walki z zaparciem: jedną z propozycji jest spożywanie śliwek lub picie herbatki ziołowej.

Szybki kontakt

Możesz skontaktować się z Telefonicznym Centrum Pacjenta poprzez
wypełnienie poniższego formularza, bądź dzwoniąc na numer
bezpłatnej infolinii 800 269 579

Imię i Nazwisko* Email*
Zapytanie*
Max 500 słów
Telefoniczne Centrum
800 269 579

Szybki kontakt
800 269 579