Wybierz kraj
Global
 

Rozszczep kręgosłupa - najczęstsze pytania 

Tip Print Share

Co to jest rozszczep kręgosłupa?
Nazwa rozszczep kręgosłupa dosłownie oznacza "rozdzielony kręgosłup" lub "otwarty kręgosłup" i jest spowodowana tym, że kręgosłup nie rozwijał się prawidłowo we wczesnym stadium życia płodowego.

Jaka jest przyczyna występowania rozszczepu kręgosłupa?

Nikt nie wie dlaczego kręgosłup nieprawidłowo rozwija się u niektórych dzieci. Może być to spowodowane kilkoma czynnikami, m.in. wadami genetycznymi oraz nieodpowiednią dietą matki w czasie ciąży. 

Czy wszystkie rodzaje rozszczepu kręgosłupa są takie same?
Nie, gdyż istnieje wiele różnych rodzajów rozszczepu kręgosłupa. W rzeczywistości u wielu osób z rozszczepem kręgosłupa występuje jego najłagodniejsza forma i nie są nawet świadomi, że posiadają to schorzenie.

W bardziej poważnych przypadkach, objawy znacznie się różnią u poszczególnych osób,
w zależności od stopnia i umiejscowienia wady. 

Jakie są główne objawy rozszczepu kręgosłupa?
Objawy rozszczepu kręgosłupa zależą od typu rozszczepu kręgosłupa i jego nasilenia. Dzieci urodzone z najłagodniejszą formą rozszczepu kręgosłupa często nie mają oznak lub objawów, choć mogą one mieć znamię lub dołek na skórze w dolnej części kręgosłupa.
W innych formach choroby, oznaki nie są tak oczywiste. Dzieci mogą się urodzić z workiem wypełnionym płynem na plecach, który jest lub nie jest pokryty skórą.

Jakie komplikacje może spowodować rozszczep kręgosłupa?
Stopień powikłań zależy od nasilenia oraz miejsca, w którym występuje wada kręgosłupa. Częstymi powikłaniami w poważniejszych przypadkach są bóle pleców, słabość kończyn dolnych oraz problemy z pęcherzem moczowym i jelitami.
Najpoważniejszy typ rozszczepu kręgosłupa może spowodować paraliż lub utratę czucia
w nogach i w rękach. Poza tym pacjent nie jest w stanie kontrolować pęcherza moczowego lub jelit. W dorosłym życiu, mężczyźni z rozszczepem kręgosłupa doświadczają często zaburzeń erekcji.

Czy istnieje lekarstwo na rozszczep kręgosłupa?
Nie. Nawet w chirurgii, nie jest możliwe, aby naprawić wszystkie uszkodzenia nerwów
w kręgosłupie lub przywrócić utracone funkcje. Można jednak skutecznie łagodzić problemy takie jak, nietrzymanie moczu, stolca, problemy z zaparciami, by osoby z  rozszczepem kręgosłupa mogły żyć w sposób aktywny i niezależny.

Jak często występuje rozszczep kręgosłupa?
Na szczęście, rozszczep kręgosłupa stał się dużo mniej powszechnym urazem niż dawniej, głównie z powodu przyjmowania suplementu w postaci kwasu foliowego przez kobiety
w chwili poczęcia, oraz podczas pierwszych 12 tygodni ciąży. Choć wskaźniki występowania rozszczepu kręgosłupa różnią się między krajami, około 8 na 10.000 urodzonych dzieci dotkniętych jest rozszczepem kręgosłupa.

Czy rozszczepowi kręgosłupa można zapobiegać?
Chociaż rozszczepowi kręgosłupa nie można zapobiec, badania wykazały, że jeżeli kobiety przyjmują kwas foliowy jako suplement diety, w czasie gdy zaczynają starać się zajść
w ciążę i podczas pierwszych 12 tygodni ciąży, ryzyko urodzenia dziecka z rozszczepem kręgosłupa obniża się aż o 75 procent.

Jak jest leczony rozszczep kręgosłupa?
Zazwyczaj dzieci urodzone z poważniejszą formą rozszczepu kręgosłupa poddawane są operacji bardzo wcześnie tuż po urodzeniu, aby jak najszybciej usunąć wadę. Mimo tego nie można naprawić zniszczonej lub uszkodzonej tkanki nerwowej lub przywrócić utraconych funkcji .Można zmniejszyć ryzyko infekcji i komplikacji, a także ograniczyć wszelkie dalsze uszkodzenia kręgosłupa. Większość zabiegów wykonywanych później ma na celu umożliwienie prowadzenia aktywnego i niezależnego życia.

Szybki kontakt

Możesz skontaktować się z Telefonicznym Centrum Pacjenta poprzez
wypełnienie poniższego formularza, bądź dzwoniąc na numer
bezpłatnej infolinii 800 269 579

Imię i Nazwisko* Email*
Zapytanie*
Max 500 słów
Telefoniczne Centrum
800 269 579

Szybki kontakt
800 269 579