Owrzodzenie odleżynowe (odleżyna) to miejscowe uszkodzenie skóry i/lub przyległej tkanki, powstałe zwykle w miejscu wyniosłości kostnej. Owrzodzenie tego typu jest wynikiem ucisku lub ucisku połączonego ze ścinaniem (2). Ucisk uniemożliwia prawidłowe krążenie krwi i powoduje obumieranie komórek, martwicę tkanki oraz owrzodzenia. Osoby poruszające się na wózku inwalidzkim i na stałe unieruchomione w łóżku (na przykład po zabiegu chirurgicznym lub ranne) są szczególnie narażone na ich wystąpienie.
Główna przyczyna problemów zdrowotnych
Odleżyny są jedną z głównych przyczyn problemów zdrowotnych i śmiertelności. Są odpowiedzialne za dwukrotny wzrost umieralności (1), szczególnie w przypadku osób z zaburzeniami czucia, długotrwale unieruchomionych lub w zaawansowanym wieku. Miejscami, w których owrzodzenia odleżynowe występują najczęściej, są wyniosłości kostne, takie jak łokcie, pięty, biodra, kostki, ramiona, plecy i tył głowy.
Klasyfikacja
Odleżyny klasyfikuje się według stopnia uszkodzenia tkanki. W 2009 r., Europejski Komitet Doradczy ds. Odleżyn (ang. EPUAP, European Pressure Ulcer Advisory Panel) i Amerykański Komitet Doradczy ds. Odleżyn (ang. NPUAP, National Pressure Ulcer Advisory Panel) uzgodniły cztery poziomy obrażeń odleżynowych (3):
Kategoria/Etap I: Nieblednące zaczerwienienie zdrowej skóry

Pośladki, etap I, prawa autorskie NPUAP, & opublikowano za zgodą.
Zdrowa skóra z miejscowym, nieblednącym rumieniem, zwykle na wyniosłości kostnej. Mogą również wystąpić: odbarwienie skóry, podwyższenie jej temperatury, obrzęk, twardość lub ból. Na skórze o ciemnym zabarwieniu blednięcie może nie być widoczne.
Kategoria/Etap II: Częściowa utrata grubości skóry lub pęcherze

Pośladki, etap II, prawa autorskie NPUAP, & opublikowano za zgodą.
Częściowa utrata grubości skóry właściwej w postaci płytkiego, otwartego owrzodzenia z czerwono-różowym łożyskiem rany, bez martwicy rozpływnej. Może także występować jako nienaruszony lub otwarty/pęknięty pęcherz wypełniony płynem surowiczym lub surowiczo-krwistym.
Kategoria/Etap III: Utrata skóry na całej jej grubości (widoczny tłuszcz)

Kość kulszowa, etap III, własność NPUAP, & opublikowano za zgodą.
Utrata tkanki na całej jej grubości. Może być widoczna podskórna tkanka tłuszczowa, ale kości, ścięgna i mięśnie nie są odsłonięte. Może wystąpić martwica rozpływna. Zdarza się, że na tym etapie występuje drążenie i tunelowanie.
Kategoria/Etap IV: Utrata tkanki na całej jej grubości (widoczne mięśnie/kości).
Kość krzyżowa i guziczna, etap IV, własność NPUAP, & opublikowano za zgodą.
Utrata tkanki na całej jej grubości z odsłonięciem kości, ścięgien lub mięśni. Może pojawić się martwica rozpływna lub strup. Często występuje drążenie i tunelowanie.
Metody i opatrunki wspomagające leczenie (2, 3)
- Przy pomocy odpowiednich środków należy zmniejszyć lub zwolnić ucisk.
- Leczenie ran musi zostać zoptymalizowane poprzez:
- usunięcie tkanki martwiczej,
- odpowiednie oczyszczenie rany i otaczającej skóry,
- stosowanie odpowiednich opatrunków wspomagających gojenie ran w środowisku wilgotnym.
Odpowiednie opatrunki do leczenia owrzodzeń odleżynowych to opatrunki o większej chłonności, umożliwiające opanowanie wysięku, takie jak przylepny opatrunek piankowy Biatain. Opatrunek uwalniający srebro, taki jak Biatain Ag lub Biatain Alginate Ag z alginianem, może pomóc w zapobieganiu lub zwalczaniu zakażenia rany. W przypadku bardzo dużego wysięku można zastosować Biatain Super.
Pobierz nasze materiały z poradami odnośnie zapobiegania, oceny i leczenia owrzodzeń odleżynowych:
Owrzodzenia odleżynowe – profilaktyka i leczenie: Szybki przewodnik firmy Coloplast (pdf).