Życie ze stomią - porady i informacje

Życie ze stomią - najważniejsze informacje

W tej części znajdziesz informacje na temat życia ze stomią i sposobów utrzymania zdrowej skóry wokół stomii. Poznasz także przydatne narzędzia on-line, które mogą okazać się pomocne w rozwiązywaniu ewentualnych problemów.

Jak dbać o skórę wokół stomii?

Utrzymywanie zdrowej skóry wokół stomii

Utrzymywanie zdrowej skóry wokół stomii

Dbanie o stomię i skórę wokół niej ma kluczowe znaczenie dla prawidłowego przyklejenia sprzętu stomijnego. Skóra powinna być zdrowa i niepodrażniona, bo tylko wtedy przylepiec będzie przylegał dokładnie. Dzięki temu będziesz czuć się bezpiecznie i pewnie w każdej sytuacji. Jak zachować zdrową skórę?
Zamknij

Utrzymywanie zdrowej skóry wokół stomii

Większość ludzi żyjących ze stomią doświadcza ciągłych podrażnień skóry. Jednak podrażnienie nie jest jej  „normalnym” stanem. Aby czuć się wygodnie i komfortowo ze swoim workiem stomijnym, ważne jest zapobieganie podrażnieniom skóry i utrzymywanie jej w dobrej kondycji.

 

Jak dochodzi do podrażnienia

Podciekanie treści jelitowej pod przylepiec prowadzi do jej kontaktu ze skórą, co powoduje podrażnienie. Jeżeli przylepiec worka stomijnego nie przylega prawidłowo do podrażnionej skóry, doprowadza to do jeszcze większego podciekania treści. Tak powstaje błędne koło.


Sześć kroków do utrzymania zdrowej skóry wokół stomii:

 1. Przed nałożeniem przylepca upewnij się, że Twoja skóra jest czysta i całkowicie sucha.
 2. Dobrze dopasuj otwór w przylepcu do średnicy swojej stomii. To normalne, że kształt Twojego ciała ulega zmianie po zabiegu. Ważne, aby stale sprawdzać, czy Twój szablon nadal ma rozmiar i kształt odpowiedni dla Twojej stomii. Możesz to sprawdzić poprzez umieszczenie swojego szablonu do wycinania nad stomią i zweryfikowanie, czy otwór pasuje idealnie.
 3. Regularnie sprawdzaj rozmiar stomii, zwłaszcza jeśli masz przepuklinę.
 4. Upewnij się, że przylepiec w pełni przylega do Twojej skóry, lekko dociskając go ręką.
 5. Zmień swój sprzęt stomijny gdy tylko poczujesz jakiekolwiek swędzenie lub dyskomfort.
 6. Upewnij się, że sprzęt i akcesoria stomijne, które stosujesz, są dopasowane do Twojego profilu ciała.

Wybierz odpowiedni rodzaj sprzętu stomijnego, który pasuje do Twojego ciała

Znajdź odpowiednie akcesoria

Zamknij
Jak najlepiej dopasować sprzęt stomijny?

Jak najlepiej dopasować sprzęt stomijny?

Każde ciało jest inne i zmienia się wraz z upływem czasu. Zabieg wyłonienia stomii to duża zmiana, więc warto już teraz poczytać o tym, jak najlepiej dopasować sprzęt stomijny do własnego ciała. Wpływa to na pewność siebie, poczucie bezpieczeństwa oraz komfort użytkowania. Znajdź odpowiedni produkt
Zamknij

Jak najlepiej dopasować sprzęt stomijny?

W kolejnych miesiącach i latach po zabiegu możesz zauważać pewne zmiany zachodzące w swoim ciele. Zmiany te mogą obejmować: 

 • przyrost lub utratę masy ciała podczas rekonwalescencji po chorobie, która przyczyniła się do zabiegu,
 • fałdowanie lub bliznowacenie skóry wokół stomii,
 • przepuklinę na skutek zabiegu wyłonienia stomii

W miarę pojawiania się tych zmian, ważne jest, aby zawsze mieć pewność, że Twój worek stomijny jest nadal odpowiednio dopasowany.

Odpowiednia szczelność pomiędzy workiem i Twoją skórą jest niezbędna dla zapewnienia prawidłowej opieki stomijnej. Jeśli na przykład obszar wokół Twojej stomii zmienił kształt z płaskiego na bardziej wklęsły, być może nadszedł czas, aby wymienić sprzęt stomijny na wypukły. Możesz także zacząć stosować dodatkowe akcesoria.

Nasze narzędzie on-line do oceny profilu ciała, BodyCheck, pomoże Ci określić Twój bieżący profil ciała oraz to, czy Twoje ciało znacznie się zmieniło. Jest w stanie zasugerować sprzęt i akcesoria stomijne odpowiednie dla Ciebie.

W sprawach dotyczących dopasowania worka stomijnego i akcesoriów dobrym pomysłem jest także konsultacja z pielęgniarką stomijną.

Zamknij
Radzenie sobie z problemami dotyczącymi sprzętu stomijnego

Radzenie sobie z problemami dotyczącymi sprzętu stomijnego

Balonowanie i sklejanie się ścianek worka stomijnego to problemy, które mogą wystąpić podczas stosowania sprzętu. Są jednak sposoby, aby im zapobiec. Przeczytaj więcej na ten temat i dowiedz się, jak sobie z nimi radzić. Rozwiązywanie problemów
Zamknij

Radzenie sobie z problemami dotyczącymi sprzętu stomijnego

Balonowanie spowodowane jest gromadzeniem się gazów w worku stomijnym. Powoduje to, że worek rozdyma się jak balon. Worki stomijne są wyposażone w filtry węglowe, które radzą sobie z nagromadzeniem gazów poprzez usuwanie przykrego zapachu i uwalnianie ich z worka. Jednak jeśli pojemność filtra nie wystarcza do przetworzenia produkowanych ilości gazów lub jeśli filtr zawilgotniał, czy też został zablokowany przez treść wydostającą się ze stomii, może wystąpić nagromadzenie gazów.

Co można zrobić, aby zapobiec balonowaniu?
Jednym z podstawowych sposobów zapobiegania balonowaniu jest zminimalizowanie ilości gazów produkowanych przez Twój przewód pokarmowy. Bardzo pomaga dokładne przeżuwanie jedzenia oraz unikanie wzdymających potraw i napojów. Należą do nich np. orzechy, fasola, napoje gazowane lub wino musujące.

Jeśli używasz worka otwartego lub systemu dwuczęściowego a wystąpi balonowanie, można uwolnić gaz z worka w toalecie. Częsta zmiana worka również może zapobiec balonowaniu. Ponadto, można rozważyć dodanie kolejnego filtra do worka stomijnego.

 

Sklejanie się ścianek worka (efekt próżni w worku) następuje na skutek obniżenia ciśnienia w worku stomijnym. Powoduje to, że treść nie opada na dno worka, może zbierać się wokół stomii i zablokować filtr. Istnieje wtedy ryzyko, że worek zostanie zepchnięty z brzucha.


Co można zrobić, aby zapobiec sklejaniu się ścianek worka?
Nadmuchanie worka przed założeniem pomoże zapobiec powstawaniu podciśnienia. Dodatkowo, wpuszczenie odrobiny oleju lub środka nawilżającego (takiego jak Brava dezodorant w płynie) do worka ułatwi przedostawanie się treści na dno worka.

Zamknij
Postępowanie w przypadku podrażnienia skóry wokół stomii

Postępowanie w przypadku podrażnienia skóry wokół stomii

Podrażnienia skóry wokół stomii spowodowane są zazwyczaj podciekaniem treści jelitowej. Powoduje to dyskomfort oraz nieprawidłowe działanie sprzętu stomijnego. Przeczytaj więcej i dowiedz się, jak możesz tego uniknąć. Podrażnienia skóry wokół stomii
Zamknij

Podrażnienie skóry wokół stomii

Skóra wokół Twojej stomii powinna wyglądać podobnie do skóry reszty Twojego ciała. Zaraz po zdjęciu przylepca może być nieco zaróżowiona. Jeżeli to zaróżowienie nie zniknie lub jeśli skóra jest uszkodzona oznacza to podrażnienie.


Co należy zrobić?

 • Usuń przylepiec i sprawdź jego wygląd. Czy są tam ślady treści jelitowej lub moczu, które mogły spowodować podrażnienie?
 • Czy wokół Twojej stomii widoczne jest jakiekolwiek podrażnienie lub uszkodzenie, które odpowiadałoby temu, co widzisz na przylepcu?
 • Sprawdź, jak dobrze dopasowany do Twojej stomii jest przylepiec? Czy Twoja skóra została zabezpieczona przed kontaktem z treścią wydostającą się ze stomii? 
 • Oceń średnicę i kształt Twojej stomii i sprawdź, czy rozmiar otworu w przylepcu odpowiada rozmiarowi i kształtowi Twojej stomii. (Wykorzystaj folię zabezpieczającą przylepiec jako wzór i, w razie potrzeby, ponownie dostosuj otwór w przylepcu tak, aby dokładnie dopasować go do średnicy i kształtu stomii).
 • Sprawdź, gdzie w stosunku do powierzchni Twojej skóry znajduje się otwór stomii? Czy znajduje się powyżej poziomu powierzchni skóry, na równi z powierzchnią skóry, czy poniżej powierzchni skóry? Jeżeli stomia znajduje się na równi albo poniżej powierzchni skóry lub gdy znajduje się w głębokim fałdzie, być może potrzebujesz innego rodzaju sprzętu lub akcesoriów stomijnych odpowiednich dla swojego profilu ciała. Wypróbuj narzędzie BodyCheck firmy Coloplast, aby sprawdzić dopasowanie.
 • Czy przylepiec uległ uszkodzeniu? Jeśli tak, być może należało zmienić worek stomijny wcześniej? Spróbuj zmieniać worek częściej lub rozważ zastosowanie przylepca o przedłużonym czasie noszenia (odpornego na uszkodzenia, jeśli obecnie takiego nie stosujesz).

Jeśli podrażnienie skóry występuje z innego powodu niż wskazane powyżej, skonsultuj się z pielęgniarką stomijną lub lekarzem.

Wybierz odpowiedni rodzaj sprzętu stomijnego, który pasuje do Twojego ciała.

Zamknij
Zamknij

Zamów darmową próbkę

Dziękujemy za zamówienie

Zobacz wersję dla urządzeń stacjonarnych