Nefrostomia - rozwiązania Coloplast

Coloplast już od ponad 60 lat zajmuje się dostarczaniem rozwiązań dla osób ze stomią, przewlekłymi ranami oraz zaburzeniami w oddawaniu moczu. Naszym celem jest dostarczanie najbardziej innowacyjnych produktów, które jak najpełniej będą odpowiadać potrzebom i oczekiwaniom naszych użytkowników.

Swoją misję realizujemy również poprzez dostarczanie jak najlepszych produktów dla osób po zabiegu wyłonienia nefrostomii. Wiemy, jak ważne dla Państwa jest to, aby produkty nefrostomijne dawały poczucie bezpieczeństwa, niezawodności oraz pełnej dyskrecji. Niezależnie od tego, na jaki okres mają Państwo wyłonioną nefrostomię, która może być rozwiązaniem stałym lub tymczasowym, chcemy, aby to właśnie dzięki Coloplast mieli Państwo dostęp do rozwiązań o najwyższej jakości.

Warto zwrócić uwagę na to, aby stosowane przez Państwa worki pozwalały na dostosowanie systemu nefrostomii do własnego stylu życia, podnosząc tym samym jego komfort i jakość. Nefrostomia nie powinna ograniczać Państwa w codziennych czynnościach, ani wpływać na realizowane dotychczas działania, sposób spędzania wolnego czasu, czy posiadane plany.

Serdecznie zapraszamy Państwa do zapoznania się z informacjami zamieszczonymi w tej sekcji. Chętnie odpowiemy na wszelkie Państwa pytania dotyczące zarówno produktów nefrostomijnych, jak i ich refundacji. W tej sytuacji serdecznie zapraszamy do kontaktu z Telefonicznym Centrum Pacjenta Coloplast.

Budowa układu moczowego

Układ moczowy spełnia w organizmie człowieka wiele ważnych dla życia funkcji. Jego podstawowym zadaniem jest wydalanie wraz z moczem zbędnych produktów przemiany materii. Dowiedz się więcej o budowie układu moczowego
Zamknij

Budowa układu moczowego

Budowa układu moczowegoUkład moczowy spełnia w organizmie człowieka wiele ważnych dla życia funkcji. Jego podstawowym zadaniem jest wydalanie wraz z moczem zbędnych produktów przemiany materii takich jak sole mineralne i mocznik oraz zachowanie odpowiedniego dla organizmu składu płynów ustrojowych.

W skład układu moczowego wchodzą nerki oraz drogi wyprowadzające z nich mocz: kielichy i miedniczki nerkowe, moczowody, pęcherz moczowy oraz cewka moczowa. Gdy z przyczyn zdrowotnych dochodzi do niewydolności i zaburzeń w odpływie moczu konieczne może być wyłonienie nefrostomii.

Zamknij

Co to jest nefrostomia?

Nefrostomia przezskórna (nazywana też przetoką nerkowo-skórną) to zabieg, którego celem jest zapewnienie odpływu moczu z nerki. Wykonuje się go w przypadku zaburzeń w odpływie moczu z nerki do moczowodu. Dowiedz się więcej o nefrostomii
Zamknij

Co to jest nefrostomia

Lokalizacja nefrostomiiNefrostomia przezskórna (nazywana też przetoką nerkowo-skórną) to zabieg, którego celem jest zapewnienie odpływu moczu z nerki. Wykonuje się go w sterylnych warunkach sali zabiegowej, w znieczuleniu miejscowym.

Celem zabiegu jest założenie do nerki specjalnego drenu nefrostomijnego. Jeden z jego końców umieszczony jest w nerce, drugi – widoczny na zewnątrz ciała – jest podłączany do worka do zbiórki moczu. Nefrostomia może zostać wyłoniona na jednej lub jednocześnie na obu nerkach (nefrostomia dwustronna).

Dren nefrostomijny ma specjalną budowę. Jego koniec nerkowy jest zwinięty na kształt spirali, aby chronić przed wysuwaniem się i wypadaniem. Perforowana końcówka pozwala na sprawne usuwanie płynu poza organizm. By zwiększyć stabilność systemu odprowadzania moczu, dren nefrostomijny zostaje wszyty w miejscu jego wyjścia na skórze. Umożliwia on odprowadzanie moczu do specjalnego woreczka. Worek może być mocowany do uda lub do łydki.

Kiedy wykonuje się nefrostomię?

Zabieg wyłonienia nefrostomii wykonuje się w przypadku zaburzeń w odpływie moczu z nerki do moczowodu. Zaburzenia w odprowadzaniu moczu z nerki mogą powodować nefropatię zaporową (wodonercze), która postępując niszczy miąższ nerki prowadząc do jej niewydolności. Istnieje wiele przyczyn, które mogą wpłynąć na konieczność wyłonienia nefrostomii. Do najczęstszych należą:

• kamień moczowy w miedniczce nerkowej lub moczowodzie,

• pourazowe lub pooperacyjne uszkodzenia moczowodu,

• zwężenia moczowodu spowodowane czynnikami takimi jak zwężenie podmiedniczkowe (wrodzone lub pourazowe), jatrogennne lub pourazowe uszkodzenie moczowodu, naciek nowotworowy wywodzący się z miednicy mniejszej, obecność blizn pooperacyjnych, napromienianie narządów miednicy mniejszej oraz czynniki pozapalne lub pogruźlicze.

Nefrostomia może być rozwiązaniem tymczasowym lub może być zastosowana na stałe. O tym, jaki będzie czas jej stosowania, decyduje lekarz analizując indywidualną sytuację i stan zdrowia pacjenta.

Zamknij

Worki do zbiórki moczu

Worki do zbiórki moczu to bezpieczne i wygodne rozwiązanie pozwalające w pełni korzystać z codziennych aktywności. Aby móc cieszyć się każdym dniem pamiętaj o pewnych użytecznych wskazówkach. Dowiedz się więcej o naszych rozwiązaniach
Zamknij

Worki do zbiórki moczu w nefrostomii

worek do zb moczuWorek do zbiórki moczu jest mocowany do zewnętrznego końca drenu nefrostomijnego i ma za zadanie w dyskretny i wygodny sposób zapewnić odprowadzanie płynu poza organizm. Jego budowa i kluczowe cechy powinny zapewniać użytkownikowi komfort oraz poczucie pełnego bezpieczeństwa.

Worki wysokiej jakości wyróżniają się wieloma cechami. Posiadają antyskrętny, karbowany dren, który będzie chronił przed zablokowaniem drożności przepływu moczu. Umożliwiają docięcie drenu do wygodnej dla użytkownika długości. Posiadają wygodny, zaciskany zawór odpływowy, który ułatwia opróżnianie worka w dogodnym momencie. Dzięki specjalnemu zaworowi antyzwrotnemu, chronią przed cofaniem się moczu do nerki bez względu na pozycje, w jakiej znajduje się ciało. Dodatkowo worki do noszenia na nodze powinny posiadać fizelinową wyściółkę, która chroni skórę przed ewentualnymi odparzeniami.

Szeroki asortyment worków do zbiorki moczu marki Coloplast, pozwala na swobodny wybór takiego rozwiązania, które będzie w pełni odpowiadało indywidualnym potrzebom i oczekiwaniom. Różne pojemności, różne sposoby mocowania, wygodne zawory odpływowe oraz możliwość połączenia z dodatkowymi akcesoriami, jak na przykład specjalnymi paskami na nogę, pozwalają na dostosowanie systemu nefrostomii do własnego stylu życia, podnosząc tym samym jego komfort i jakość.

Worki do zbiórki moczu na dzień (na nogę)

1. Worek do zbiórki moczu może być noszony zarówno po wewnętrznej, jak i po zewnętrznej stronie nogi.

2. Umocowanie worka na łydce ułatwia opróżnianie worka.

3. Większość drenów może być przycięta i w ten sposób dopasowana do indywidualnych potrzeb.

4. Niektóre z worków mają budowę wielokomorową.

5. Lekkie nawilżenie łącznika worka może ułatwić połączenie go z cewnikiem.

6. Jeśli występuje ograniczone czucie w nogach, nie należy używać pasków do worków w nocy. W tej sytuacji lepiej położyć worek płasko na łóżku lub umocować przy łóżku za pomocą specjalnego wieszaka.

Worki do zbiórki moczu na noc

1. Worek na noc powinien być umiejscowiony poniżej pęcherza – jest to ważne dla utrzymania ciągłości przepływu moczu.

2. Dla utrzymania higieny, ważne jest aby worek do zbiórki nocnej nie leżał na podłodze. W tym wypadku lepiej użyć specjalnego wieszaka.

3. Jeżeli podczas snu stosowane są paski mocujące należy je poluzować, aby zmniejszyć ryzyko przypadkowego odłączenia worka.

4. Jeśli w trakcie snu są skłonności do „wiercenia się”, bezpieczniej jest stosować worki z karbowanym drenem, aby zapewnić ciągłość przepływu moczu.

5. Połączenie worka na noc z workiem na nogę zwiększa pojemność systemu i zmniejsza ryzyko infekcji.

 

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o produktach i akcesoriach do nefrostomii zapoznaj się z broszurą

Zamknij

Refundacja

Worki do zbiórki moczu dla pacjentów z nefrostomią są refundowane w 100% do wysokości limitu. Oznacza to, że pacjent ma prawo bezpłatnie odebrać worki do wysokości limitu, który wynosi 120 zł miesięcznie. Dowiedz się więcej o refundacji
Zamknij

Refundacja w nefrostomii

Worki do zbiórki moczu dla pacjentów z nefrostomią są refundowane w 100% do wysokości limitu. Oznacza to, że pacjent ma prawo bezpłatnie odebrać worki do wysokości limitu, który wynosi 120 zł miesięcznie. Worki można odebrać w sklepach medycznych, które mają podpisaną umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia. Do odbioru zaopatrzenia niezbędne jest zlecenie na Zaopatrzenie w Wyroby Medyczne wraz z kartą Zaopatrzenia Comiesięcznego (część B zlecenia).

Jakie są warunki refundacji?

W przypadku nefrostomii w ramach kwotowego limitu 120 zł miesięcznie można odebrać do 12 sztuk worków lub, w równoważnej kwocie ich nabycia, inny sprzęt urologiczny (np. cewniki urologiczne, paski mocujące, itp).

Co to w praktyce oznacza dla pacjenta?

Pacjent może odebrać do 12 sztuk worków lub w ramach limitu 120 zł inny sprzęt medyczny. Jeżeli worki, które wybrał kosztują dokładnie 10 zł to wszystko odbywa się bezpłatnie. Jeżeli jednak pacjent zdecyduje się odebrać worki droższe to pokrywa różnicę między refundacją NFZ a ceną worka. Jeśli zdecyduje się odebrać worki w kwocie niższej niż 10 zł to i tak może odebrać maksymalnie tylko 12 sztuk worków, a niewykorzystana kwota przepada. Pacjent może jednak kupić mniej worków, a za pozostałą kwotę odebrać inny sprzęt np. paski do mocowania worków na nodze.

Czy mogę zrealizować wniosek także wtedy, gdy mam nefrostomię czasową?

Niezależnie od czasu na jaki wyłaniania jest nefrostomia, wniosek refundacyjny przysługuje każdemu pacjentowi. Pacjent ma prawo skorzystania z dostępu do wyrobów medycznych w ramach istniejących uregulowań prawnych i zgodnie ze wskazaniami lekarza.

Czy w przypadku obustronnej nefrostomii mam prawo do podwójnego wniosku?

Tak. W przypadku obustronnej nefrostomii pacjentowi przysługuje podwójny limit. W praktyce oznacza to, że pacjent ma do wykorzystania podwójną kwotę na refundację sprzętu medycznego czyli 240 zł miesięcznie. Również karta Zaopatrzenia Comiesięcznego (część B zlecenia) musi być wystawiona na podwójny limit.

Czy mogę zrealizować wniosek 3-miesięczny?

Tak. 3-miesięczne zaopatrzenie oznacza wykorzystanie limitu wartościowego dla 3 miesięcy czyli kwotę 360 zł. W przypadku nefrostomii obustronnej realizacja wniosku 3-miesięcznego oznacza możliwość wykorzystania kwoty w wysokości 720 zł.

Zamknij
Zamknij

Zamów darmową próbkę

Dziękujemy za zamówienie

Zobacz wersję dla urządzeń stacjonarnych