Worek do zbiórki moczu jest mocowany do zewnętrznego końca drenu nefrostomijnego i ma za zadanie w dyskretny i wygodny sposób zapewnić odprowadzanie płynu poza organizm. Jego budowa i kluczowe cechy powinny zapewniać użytkownikowi komfort oraz poczucie pełnego bezpieczeństwa.
Worki wysokiej jakości wyróżniają się wieloma cechami. Posiadają antyskrętny, karbowany dren, który będzie chronił przed zablokowaniem drożności przepływu moczu. Umożliwiają docięcie drenu do wygodnej dla użytkownika długości. Posiadają wygodny, zaciskany zawór odpływowy, który ułatwia opróżnianie worka w dogodnym momencie. Dzięki specjalnemu zaworowi antyzwrotnemu, chronią przed cofaniem się moczu do nerki bez względu na pozycje, w jakiej znajduje się ciało. Dodatkowo worki do noszenia na nodze powinny posiadać fizelinową wyściółkę, która chroni skórę przed ewentualnymi odparzeniami.
Szeroki asortyment worków do zbiorki moczu marki Coloplast, pozwala na swobodny wybór takiego rozwiązania, które będzie w pełni odpowiadało indywidualnym potrzebom i oczekiwaniom. Różne pojemności, różne sposoby mocowania, wygodne zawory odpływowe oraz możliwość połączenia z dodatkowymi akcesoriami, jak na przykład specjalnymi paskami na nogę, pozwalają na dostosowanie systemu nefrostomii do własnego stylu życia, podnosząc tym samym jego komfort i jakość.
Worki do zbiórki moczu na dzień (na nogę)
1. Worek do zbiórki moczu może być noszony zarówno po wewnętrznej, jak i po zewnętrznej stronie nogi.
2. Umocowanie worka na łydce ułatwia opróżnianie worka.
3. Większość drenów może być przycięta i w ten sposób dopasowana do indywidualnych potrzeb.
4. Niektóre z worków mają budowę wielokomorową.
5. Lekkie nawilżenie łącznika worka może ułatwić połączenie go z cewnikiem.
6. Jeśli występuje ograniczone czucie w nogach, nie należy używać pasków do worków w nocy. W tej sytuacji lepiej położyć worek płasko na łóżku lub umocować przy łóżku za pomocą specjalnego wieszaka.
Worki do zbiórki moczu na noc
1. Worek na noc powinien być umiejscowiony poniżej pęcherza – jest to ważne dla utrzymania ciągłości przepływu moczu.
2. Dla utrzymania higieny, ważne jest aby worek do zbiórki nocnej nie leżał na podłodze. W tym wypadku lepiej użyć specjalnego wieszaka.
3. Jeżeli podczas snu stosowane są paski mocujące należy je poluzować, aby zmniejszyć ryzyko przypadkowego odłączenia worka.
4. Jeśli w trakcie snu są skłonności do „wiercenia się”, bezpieczniej jest stosować worki z karbowanym drenem, aby zapewnić ciągłość przepływu moczu.
5. Połączenie worka na noc z workiem na nogę zwiększa pojemność systemu i zmniejsza ryzyko infekcji.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o produktach i akcesoriach do nefrostomii zapoznaj się z broszurą.