Co to jest uraz rdzenia kręgowego? 

Dowiedz się więcej o urazach rdzenia kręgowego
Zamknij

Uraz rdzenia kręgowego – wprowadzenie

Uraz rdzenia kręgowego

Większość urazów rdzenia kręgowego powoduje pewien stopień trwałego inwalidztwa lub utratę czucia w częściach ciała poniżej miejsca urazu. Stopień niepełnosprawności zależy od rozległości urazu i miejsca uszkodzenia rdzenia kręgowego.

Rdzeń kręgowy

Rdzeń kręgowy jest częścią centralnego układu nerwowego. Wraz z mózgiem kontroluje funkcje organizmu, w tym ruch i zachowanie.

Rdzeń kręgowy jest chroniony przez kości kręgosłupa i otoczony przezroczystym płynem zwanym płynem mózgowo-rdzeniowym. Nerwy wchodzą i wychodzą z rdzenia kręgowego na różnych odcinkach kręgosłupa, co pozwala kontrolować różne części ciała. Rdzeń kręgowy stanowi ważne połączenie między mózgiem a resztą ciała - w przypadku jego uszkodzenia czucie i ruch mogą zostać upośledzone lub całkowicie utracone.

Spinal cord

Urazy rdzenia kręgowego dzielą się na cztery różne kategorie

Zakres, w jakim uszkodzenie rdzenia kręgowego doprowadzi do problemów z pęcherzem i jelitami, zależy w dużej mierze od dwóch czynników: czy uszkodzenie jest całkowite czy niecałkowite oraz od miejsca uszkodzenia rdzenia kręgowego (wysoko/nisko). Urazy rdzenia kręgowego można podzielić na cztery grupy:

 • Uraz całkowity: brak ruchu mimowolnego lub czucia poniżej miejsca urazu
 • Uraz niepełny: poniżej miejsca urazu pewne czucie jest zachowane
 • Tetraplegia (porażenie czterokończynowe): paraliż obejmujący większość narządów wewnętrznych i wszystkie cztery kończyny
 • Paraplegia: całkowity lub niecałkowity paraliż, obejmujący nogi i czasami organy wewnętrzne, ale nie ręce
Zamknij

Problemy z pęcherzem

Uraz rdzenia kręgowego a problemy z pęcherzem moczowym

Uraz rdzenia kręgowego,
a problemy z pęcherzem moczowym

Około 80% osób z urazem rdzenia kręgowego (SCI) doświadcza dysfunkcji pęcherza. Dowiedz się więcej o urazach rdzenia kręgowego i problemach z pęcherzem moczowym
Zamknij

Uraz rdzenia kręgowego a problemy z pęcherzem moczowym

Uraz rdzenia kręgowego może sprawić, że do pęcherza moczowego będą wysyłane mimowolne komunikaty, by się kurczył. Może to powodować wyciekanie moczu lub moczenie. Zdarza się też tak, że pęcherz nie otrzymuje żadnych komunikatów, aby się kurczyć. Wtedy nie opróżnia się i dochodzi do zatrzymania moczu. Pęcherz musi być opróżniany, aby utrzymać zdrowie i zapobiec uszkodzeniu nerek. Metodą referencyjną jest cewnikowanie przerywane.

Większość ludzi z urazem rdzenia kręgowego doświadczy dysfunkcji pęcherza zwanej pęcherzem neurogennym, co oznacza, że mają oni zmniejszoną zdolność do kontrolowania swojego pęcherza. 

 

Typowe objawy problemów z układem moczowym związane z uszkodzeniem rdzenia kręgowego

 

 • Małe lub duże ilości moczu wyciekające bez ostrzeżenia lub bez odczuwania potrzeby pójścia do toalety
 • Niemożność całkowitego opróżnienia pęcherza  
 • Infekcje dróg moczowych
Zamknij
Treating bladder problems whether you suffer from retention or incontinence

Dbanie o pęcherz

Istnieje wiele opcji leczenia problemów z pęcherzem. Rozwiązania zależą od tego, czy cierpisz z powodu zatrzymania czy też nietrzymania moczu. Jak dbać o swój pęcherz?
Zamknij

Zadbaj o swój pęcherz moczowy

Większość osób z urazem rdzenia kręgowego przechodzi program rehabilitacji, którego celem jest prowadzenie możliwie pełnego i niezależnego życia. Poprzez skuteczne radzenie sobie z komplikacjami, takimi jak utrata funkcji pęcherza, różnorodne produkty mogą przyczynić się do poprawy jakości życia użytkownika sprzętu medycznego.

Radzenie sobie z zatrzymaniem moczu w pęcherzu

Jeśli masz trudności z opróżnianiem pęcherza, będziesz zazwyczaj stosować cewniki do cewnikowania przerywanego. Twoim pierwszym krokiem będzie znalezienie cewnika, który pasuje do ciebie i twojego stylu życia. Ważne jest, byś przestrzegał wskazówek co do techniki i częstotliwości cewnikowania.

Radzenie sobie z nietrzymaniem moczu

Systemy do zbiórki moczu, takie jak cewniki zewnętrzne  i worki do zbiórki moczu są stosowane przez wielu mężczyzn borykających się z nietrzymaniem moczu. Cewniki zewnętrzne są zakładane na penisa jak prezerwatywa i połączone z workiem do zbiórki moczu. Ważne jest, abyś używał odpowiedniego rozmiaru cewnika. Znalezienie odpowiedniego worka na mocz zależy od tego, jak dużo moczu musi on pomieścić w ciągu dnia. 

Zakażenia dróg moczowych

Obecność bakterii w drogach moczowych jest dość powszechna i nie zawsze powoduje ich zakażenie. W przypadku namnożenia się bakterii do pewnego poziomu, może dojść do zakażenia dróg moczowych, które będzie wymagało leczenia.

Objawy zakażenia dróg moczowych

Objawy zakażenia dróg moczowych są różne. Obejmują one między innymi:

 • Ciemno zabarwiony mocz o silnym zapachu
 • Mętny mocz
 • Krew w moczu
 • Gorączka/pocenie się
 • Skurcze pęcherza moczowego
 • Wzmożone skurcze mięśni w nodze

 

W przypadku wystąpienia któregokolwiek z wymienionych objawów należy skonsultować się z pracownikiem ochrony zdrowia.

Unikanie zakażeń dróg moczowych

Chociaż nie ma jednoznacznego rozwiązania, jak uniknąć zakażeń układu moczowego, istnieje szereg środków ostrożności, które mogą pomóc w zapobieganiu i unikaniu nawracających infekcji:

 • Picie dużej ilości płynów - co najmniej 1,5 litra dziennie
 • Właściwa higiena osobista - szczególnie podczas cewnikowania
 • Rutyna cewnikowania - regularne, całkowite opróżnianie pęcherza
 • Zdrowie układu trawiennego - prawidłowy rytm wypróżnień może zmniejszyć ryzyko infekcji dróg moczowych

Dowiedz się więcej

Stosowanie właściwej techniki i używanie cewnika z powłoką hydrofilową może również pomóc w zmniejszeniu liczby infekcji dróg moczowych.


 

Zamknij

Często zadawane pytania

Frequently asked questions about SCI and issues related to bladder and bowel management

Często zadawane pytania

Znajdź odpowiedź na najczęściej zadawane pytania dotyczące urazu rdzenia kręgowego. Najczęściej zadawane pytania dotyczące urazu rdzenia kręgowego
Zamknij

Często zadawane pytania

Jest to przewodnik, który zbiera w jednym miejscu najczęściej zadawane pytania. W sprawie urazów rdzenia kręgowego należy zawsze konsultować się z lekarzem specjalistą.

Co należy rozumieć przez uraz rdzenia kręgowego?

Uraz rdzenia kręgowego jest ogólnym terminem używanym do opisania uszkodzenia rdzenia kręgowego. Zazwyczaj uraz jest spowodowany złamaniem kości w okolicach szyi lub pleców. Złamane kości uciskają na rdzeń kręgowy.

Co powoduje uraz rdzenia kręgowego?

Uraz rdzenia kręgowego jest najczęściej wynikiem jakiegoś urazu, wypadków samochodowych, upadków z wysokości, aktów przemocy lub urazów sportowych. Może być również wynikiem zakażenia rdzenia kręgowego i pewnych schorzeń, w tym stwardnienia rozsianego i rozszczepu kręgosłupa.

Jak mogę poprawić komfort swojego codziennego życia?

Chociaż większość urazów rdzenia kręgowego jest trwała, często możliwe jest osiągnięcie pewnego stopnia poprawy poprzez odpowiednią fizjoterapię i rehabilitację. Dostępne są różne metody pomagające osobom z uszkodzeniem rdzenia kręgowego prowadzić jak najbardziej pełne i aktywne życie poprzez radzenie sobie z komplikacjami, takimi jak utrata kontroli nad pęcherzem, jelitami czy seksualnością.

Dlaczego uraz rdzenia kręgowego powoduje problemy z pęcherzem?

Pęcherz, który przechowuje mocz, jest kontrolowany przez system nerwowy. Kiedy doznajesz urazu rdzenia kręgowego, istnieje duże prawdopodobieństwo, że nerwy kontrolujące twój pęcherz zostały uszkodzone i, w rezultacie, funkcjonowanie pęcherza jest zaburzone. Niektórzy ludzie stwierdzają, że muszą oddawać mocz częściej lub bardzo pilnie, niektórzy doświadczają mimowolnego wyciekania moczu, podczas gdy inni mają trudności z opróżnianiem pęcherza.

Dlaczego uraz rdzenia kręgowego powoduje problemy z jelitami?

Jelita są kontrolowane przez układ nerwowy. W przypadku urazu rdzenia kręgowego, istnieje prawdopodobieństwo, że nerwy kontrolujące pracę jelit zostały uszkodzone, co w rezultacie wpływa na funkcjonowanie jelit.

Zamknij

Podmiot prowadzący reklamę: Coloplast sp. z o.o.
Nazwa producenta: Coloplast A/S
To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.

Zamknij

Zamów darmową próbkę

Dziękujemy za zamówienie

Zobacz wersję dla urządzeń stacjonarnych