Rozszczep kręgosłupa

Rozszczep kręgosłupa a pęcherz moczowy

Kontrola nad opróżnianiem pęcherza moczowego od urodzenia, może pomóc osobom z rozszczepem kręgosłupa uniknąć potencjalnie poważnych powikłań. Czytaj dalej
Zamknij

Wpływ rozszczepu kręgosłupa na pęcherz moczowy

Ponieważ większość osób z rozszczepem kręgosłupa nie jest w stanie stwierdzić, kiedy ich pęcherze moczowe i jelita są pełne, często mają trudności z kontrolowaniem wydalania moczu i stolca.

Objawami tymi należy zajmować się od urodzenia, aby uniknąć kłopotliwych powikłań, takich jak uszkodzenie nerek, zakażenia dróg moczowych i ból brzucha. W poniższych sekcjach opisano niektóre z możliwych rozwiązań: 

Brak możliwości opróżnienia pęcherza

Cewnik do czystego samocewnikowania, o ile wymagane jest jego stosowanie, jest zazwyczaj wprowadzany zaraz po urodzeniu, aby uniknąć uszkodzenia nerek. Początkowo procedurę cewnikowania muszą wykonywać rodzice, ale dziecko powinno przejąć tę odpowiedzialność, kiedy tylko będzie w stanie – zwykle w wieku 8–9 lat.

 

Wyciekanie moczu

Noszenie pieluchomajtek lub wkładki higienicznej w wieku powyżej czterech lat może mieć wpływ na życie towarzyskie. Cewniki zewnętrzne dla chłopców i mężczyzn stanowią pożądaną alternatywę.

 

Rozszczep kręgosłupa w liczbach

Rozszczep kręgosłupa to wada wrodzona kręgosłupa. Liczba dzieci urodzonych z rozszczepem kręgosłupa zmniejsza się dzięki temu, że więcej kobiet przyjmuje kwas foliowy przed i po zapłodnieniu, a także dzięki programom przesiewowym, które identyfikują chorobę na początku ciąży. Około czworo na 10 000 dzieci w Europie rodzi się z rozszczepem kręgosłupa.

Zamknij

Dobrze wiedzieć

Dbanie o pęcherz moczowy od niemowlęctwa do okresu dojrzewania

Dzieci z rozszczepem kręgosłupa muszą opróżniać pęcherz za pomocą cewnika. W miarę dorastania dziecka, w celu utrzymania zdrowego pęcherza, od czasu do czasu może być konieczna zmiana produktu. Problemy z pęcherzem moczowym u dzieci z rozszczepem kręgosłupa
Zamknij

Dbanie o pęcherz moczowy od niemowlęctwa do okresu dojrzewania

Znaczenie systematycznego opróżniania pęcherza

Prawidłowe wykonywanie procedur związanych z pielęgnacją pęcherza jest istotne zarówno pod względem dbałości o zdrowie, jak i pod względem umożliwienia dziecku szybszego usamodzielnienia się.

Celem dobrej pielęgnacji pęcherza jest:

 • zapobieganie uszkodzeniu nerek i zakażeniom,
 • zapewnienie kontroli nad czynnościami fizjologicznymi,
 • poprawa jakości życia dziecka,
 • pomoc w usamodzielnieniu się dziecka.

Przejmowanie odpowiedzialności

Gdy dziecko nabierze biegłości w opróżnianiu pęcherza przy pomocy cewnika, należy pozwolić mu przejąć odpowiedzialność. Cewnik, którego dziecko używało, gdy było młodsze, może już nie być najlepszym rozwiązaniem.

Omawiając wybór produktu z pracownikiem służby zdrowia należy wyjaśnić, które cechy produktu są ważne dla dziecka. Należy również pamiętać, aby każdy nowy produkt był dopasowany do stylu życia dziecka.

Produkt powinien być zawsze:

 • bezpieczny i pewny,
 • łatwy w użyciu,
 • dopasowany do stylu życia.

Bezpieczeństwo i pewność

Bezpieczeństwo to główny czynnik, którym należy się kierować przy wyborze cewnika. Należy rozważyć następujące kwestie:

 • Czy wybrany cewnik opróżnia pęcherz szybko/skutecznie i w całości?
 • Czy ma zintegrowaną gładką powłokę i czy jest ona dobrze zabezpieczona w opakowaniu podczas przechowywania i transportu?
 • Czy zawiera cokolwiek, na co Twoje dziecko jest uczulone lub jakiekolwiek materiały potencjalnie szkodliwe dla dziecka (np. środki do zmiękczania tworzyw sztucznych)?

Łatwość użycia

Jeśli cewnik jest prosty w obsłudze, dziecko będzie w stanie przejąć odpowiedzialność szybciej, przy krótszym czasie opróżnienia pęcherza. Należy rozważyć następujące kwestie:

 • Czy wybrany cewnik jest gotowy do użycia, czy może trzeba dodać/zaaplikować na jego powierzchnię np. wodę lub żel?
 • Czy obsługa cewnika jest intuicyjna/ obejmuje kilka etapów?

Dopasowanie do stylu życia Twojego dziecka

Ma to ogromny wpływ na stosowanie się do zaleceń – jeśli cewnik nie jest dopasowany do stylu życia dziecka, ryzyko zmniejszenia częstotliwości opróżniania pęcherza 4-6 razy na dobę wzrasta, co może prowadzić do zakażeń i innych ciężkich powikłań. Należy rozważyć następujące kwestie:

 • Czy rozmiar i kształt cewnika umożliwiają łatwe ukrycie go w taki sposób, że nikt nie zauważy go w torebce lub kieszeni, zwłaszcza podczas przebywania poza domem?
 • Czy Twoje dziecko będzie musiało korzystać z kilku akcesoriów (dodatkowych rurek, worków na mocz, instrukcji stosowania, itp.) i czy trudno je połączyć?
 • Konieczność korzystania z pomocy dodatkowej osoby. W przypadku niektórych produktów, osoby o ograniczonej sprawności będą potrzebowały pomocnika. Z kolei inne produkty są lepiej dopasowane do mniej sprawnych rąk i będą w stanie zapewnić użytkownikowi większą swobodę.

Gdy dziecko dorasta, znalezienie odpowiednich produktów do rutynowej pielęgnacji pęcherza moczowego może być trudniejsze, ponieważ styczność dziecka z systemem opieki zdrowotnej się zmniejsza. Może to prowadzić do zwiększenia ryzyka zakażeń, więc ważne jest, aby dziecko zachowało swoje dobre nawyki.


Im bardziej dyskretnie, tym lepiej

Żaden młody człowiek nie chce być postrzegany jako inny. Dlatego bardzo ważne jest, aby procedura cewnikowania nie przyciągała niepotrzebnej uwagi. Cewnik powinien być dyskretny, szybki i łatwy w użyciu.

Jeśli produkt jest nieporęczny, wygląda jak urządzenie medyczne lub jest trudny w przygotowaniu, młoda osoba nosząca taki produkt może przestać brać udział w spotkaniach towarzyskich, a nawet przestać opróżniać pęcherz, gdy jest poza domem. Takie postępowanie zwiększa ryzyko uszkodzenia układu moczowego.

Już dziś dostępnych jest wiele produktów, które pomagają w realizacji tych potrzeb. Korzyści wynikające ze stosowania tego rodzaju produktów to:

 • gotowość do użycia (nie potrzeba wody ani żelu),
 • niemedyczny wygląd (kolor i kształt),
 • intuicyjna obsługa (niewiele etapów i proste przygotowanie),
 • kompaktowa konstrukcja (produkt można łatwo i dyskretnie zabrać ze sobą),
 • gotowe rozwiązania (nie trzeba przynosić ze sobą dodatkowych akcesoriów, nawet jeśli nie można pójść do toalety).

Coloplast oferuje szeroki asortyment cewników, z których najpopularniejsze to SpeediCath® 

Zamknij

Najczęściej zadawane pytania dotyczące pęcherza moczowego

Rozszczep kręgosłupa może wpłynąć na kontrolę nad pęcherzem moczowym i jelitem. Poniżej wyszczególniono niektóre z najczęściej zadawanych pytań dotyczących tej kwestii i podano odpowiedzi. Najczęściej zadawane pytania na temat rozszczepu kręgosłupa

Pęcherz moczowy

 

Dlaczego rozszczep kręgosłupa powoduje problemy z pęcherzem moczowym?

Pęcherz moczowy, w którym zbiera się mocz, jest kontrolowany przez układ nerwowy. Ponieważ rozszczep kręgosłupa powoduje uszkodzenie nerwów, może to wpłynąć na pracę pęcherza moczowego. Niektórzy częściej lub pilniej odczuwają wówczas potrzebę oddawania moczu, podczas gdy u innych występuje nietrzymanie moczu, a jeszcze inni doświadczają trudności z opróżnianiem pęcherza.


Jaki wpływ na zdrowie mają problemy z pęcherzem moczowym?

Nieregularne opróżnianie pęcherza może prowadzić do zakażeń. Zaczynają się one w pęcherzu, ale mogą przenieść się do nerek i spowodować ich uszkodzenie. Nawet niewielkie ilości moczu pozostawione w pęcherzu moczowym mogą powodować zakażenia.

W innych przypadkach, brak kontroli nad potrzebą oddawania moczu może powodować mimowolne wyciekanie. Znalezienie sposobu na zapanowanie nad problemami z pęcherzem moczowym może pomóc Ci zachować zdrowie i pewność siebie.


Jak radzić sobie z problemami z pęcherzem moczowym?

Istnieje wiele dostępnych sposobów i produktów, między innymi cewniki, cewniki zewnętrzne dla mężczyzn oraz absorbenty. Skontaktuj się z Telefonicznym Centrum Pacjenta, aby uzyskać pomoc w znalezieniu produktu dopasowanego do swoich potrzeb.


Czym jest cewnik?

Cewnik to cienka, giętka rurka wprowadzana do pęcherza moczowego poprzez cewkę moczową, w celu jego opróżnienia.


Czy cewnikowanie boli?

Nie. Możesz jednak odczuwać pewien ucisk podczas wprowadzania cewnika. Jeśli odczuwasz dyskomfort lub jeśli masz trudności z wprowadzeniem cewnika, zrób sobie krótką przerwę. Spróbuj się zrelaksować, weź głęboki oddech lub odkaszlnij. Jeżeli wprowadzanie cewnika jest bolesne, porozmawiaj z lekarzem lub pielęgniarką.


Czy mogę po prostu opróżniać pęcherz rano i wieczorem?

Nie. Należy przestrzegać harmonogramu zaleconego przez lekarza. Z reguły pęcherz należy opróżniać co najmniej 4–6 razy na dobę.


Czy mogę spożywać mniej płynów, aby opróżniać pęcherz rzadziej?

Nie. Spożywanie odpowiedniej ilości płynów jest bardzo ważne. Pomaga to utrzymać układ wydalniczy w czystości i zdrowiu.


Co zrobić, jeśli mocz jest mętny lub ma ciemny kolor i dziwnie pachnie?

Mogło wdać się zakażenie. Porozmawiaj ze swoim lekarzem lub pielęgniarką.


Co zrobić, jeśli często występuje u mnie zakażenie dróg moczowych?

Zastosowanie cewnika do samocewnikowania zwiększa ryzyko zakażenia dróg moczowych. Jednak w porównaniu do innych rodzajów cewników, takich jak cewniki stałe (wprowadzane na stałe), cewniki do samocewnikowania są mniej prawdopodobną przyczyną zakażeń dróg moczowych. Aby zmniejszyć ryzyko zakażenia dróg moczowych, należy:

 • pić więcej płynów w ciągu dnia, w celu przepłukania układu wydalniczego, pod warunkiem, że cewnikowanie jest nadal prowadzone,
 • upewniać się, że pęcherz jest całkowicie opróżniony po każdym cewnikowaniu,
 • wykonywać cewnikowanie częściej w ciągu dnia,
 • dopilnować, aby ręce i sprzęt były czyste podczas cewnikowania,
 • przeanalizować swoją technikę samocewnikowania

 

Co zrobić, jeśli mocz nadal wycieka?

Wyciekanie moczu może występować z różnych powodów:

 • Zakażenie dróg moczowych może powodować wyciekanie moczu. Należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem, jeśli podejrzewasz, że wystąpiło u Ciebie zakażenie. Najważniejsze z typowych objawów, to:
  • ciemny kolor i silny zapach moczu,
  • mętny mocz,
  • krew w moczu,
  • gorączka/pocenie się,
  • skurcze pęcherza,
  • częstsze skurcze mięśni nóg.
 • Jeśli wykonujesz cewnikowanie rzadziej niż cztery razy na dobę, wyciekanie może być spowodowane tym, że nie wykonujesz cewnikowania wystarczająco często.
  • Rozważ wykonywanie cewnikowania częściej, aby zapobiec wzrostowi ciśnienia w pęcherzu;
  • Upewnij się, że Twój pęcherz jest całkowicie opróżniony po każdym cewnikowaniu. Przeanalizuj swoją technikę cewnikowania przerywanego (odnośnik do animacji);
  • Jeśli wykonujesz cewnikowanie częściej niż siedem razy na dobę i nadal występują u Ciebie problemy z wyciekaniem moczu, spróbuj skonsultować się ze swoim lekarzem (patrz niżej);
  • Wyciekanie moczu może być spowodowane mimowolnymi skurczami pęcherza (niespowodowanymi zakażeniem dróg moczowych);
   • Porozmawiaj ze swoim lekarzem o możliwości przepisania leków, które rozluźnią Twój pęcherz.
 • Jeśli wyciekanie występuje głównie podczas wykonywania ćwiczeń fizycznych, należy rozważyć cewnikowanie przed rozpoczęciem ćwiczeń. 
Zamknij

Pomożemy Ci w odnalezieniu odpowiedniego produktu

Coloplast oferuje szeroki asortyment produktów, które pomogą Ci w radzeniu sobie z problemami dotyczącymi pęcherza moczowego Twojego dziecka. Sprawdź, na co zwracać uwagę. Dowiedz się więcej o naszych produktach i znajdź najodpowiedniejszy

Materiały źródłowe

 *Dostępne wyłącznie w wersji SpeediCath Compact dla kobiet
**Dostępne wyłącznie w wersji SpeediCath Compact dla mężczyzn

Praca pęcherza moczowego

Produkty, które mogą pomóc w rozwiązywaniu problemów z pęcherzem moczowym, to: 

Na co zwracać uwagę przy wyborze cewnika

Wybór odpowiedniego cewnika jest bardzo ważny dla bezpiecznego i niekłopotliwego opróżniania pęcherza.

Podczas omawiania wyboru produktów z pielęgniarką lub lekarzem, upewnij się, że omówisz również kwestie dotyczące swojego stylu życia, problemów, specjalnych potrzeb, itp.

Wybierając cewnik, należy zwrócić uwagę na: 

 • bezpieczeństwo,
 • łatwość użycia,
 • dopasowanie do Ciebie i Twojego stylu życia.

 

Coloplast oferuje wybór cewników. Oto krótki opis najbardziej popularnego modelu.
Cechy SpeediCath®:

 • gotowy do natychmiastowego użycia – prosto po wyjęciu z opakowania,
 • intuicyjna obsługa – nie wymaga przygotowania,
 • mniejsze ryzyko uszkodzenia cewki moczowej, dzięki powłoce hydrofilowej cewnika i wypolerowanym oczkom.
Zamknij
Zamknij

Zamów darmową próbkę

Dziękujemy za zamówienie

Zobacz wersję dla urządzeń stacjonarnych