Sport
Ćwiczenia są dobre dla każdego. To co można robić teraz, tak naprawdę zależy od tego, co robiło się przedtem. Pływanie i spacerowanie to świetne, nieinwazyjne sposoby na utrzymanie dobrej kondycji i wysokiego poziomu energii. Pamiętaj tylko, że powrót do uprawiania sportu powinien nastąpić stopniowo. Twoja pielęgniarka stomijna poradzi Ci, jak zmniejszyć ryzyko pojawienia się przepukliny.
Wskazówki dotyczące kostiumu kąpielowego:
- Wypróbuj, zanim kupisz. Dostępny jest specjalistyczny strój kąpielowy, ale jego zakup nie jest konieczny.
Dla kobiet:
- Jednoczęściowy kostium ze wzorem może pomóc ukryć worek stomijny.
- Strój kąpielowy z panelem wzdłuż brzucha może zapewnić dodatkowe mocowanie.
- Chusta plażowa świetnie nadaje się na plażę.
Dla mężczyzn:
- Zakładanie dodatkowej pary kąpielówek z lycry lub elastycznego materiału pod szorty pomoże utrzymać worek stomijny w miejscu.
Wskazówka dotycząca opalania:
- Krem do opalania należy nakładać po założeniu worka stomijnego, ponieważ kremy mogą wpłynąć na przyczepność przylepca.
Dieta
Nie musisz stosować specjalnej diety, ale, tak jak u wszystkich, niektóre potrawy mogą powodować gazy lub po prostu Ci nie służyć.
Jeśli uważasz, że dana potrawa jest przyczyną problemów trawiennych, odstaw ją na jakiś czas i wprowadź do swojej diety ponownie później. Jeśli zrobisz tak trzy razy z każdą potrawą, co do której masz wątpliwości, będziesz mieć pewność, czy to naprawdę ona powoduje problem.
Dokładne przeżuwanie jedzenia przed połknięciem wspomaga trawienie. Ponadto, węgiel dostępny w aptece może pomóc uniknąć gazów, podobnie jak herbata z mięty i kopru włoskiego. Jogurty i napoje jogurtowe również mogą pomóc niektórym osobom.
Do potraw, które mogą powodować gazy należą brokuły, kalafior, kapusta, szpinak, fasola (szparagowa i po bretońsku), cebula, czosnek, brukselka, ogórki, kukurydza i groszek.
Napoje
Tak jak i przed zabiegiem, to, jak dużo płynów wypijasz, wpływa na konsystencję wydalanej treści. Dlatego tak ważne jest, aby wypijać codziennie wystarczającą ilość płynów - około dwóch litrów na dobę.
Jest to sprawa bardzo indywidualna, ale wiele osób uważa, że napoje gazowane i piwo często powodują gazy. Woda i soki owocowe są lepsze niż kawa i herbata, które odwadniają organizm. Jeśli chodzi o alkohol, nadal możesz się go napić, o ile nie koliduje to z przyjmowanymi lekarstwami.
Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, porozmawiaj ze swoim lekarzem lub pielęgniarką stomijną.
Zaparcia
Jeśli cierpisz na zaparcia, odpowiednie dostosowanie diety powinno pomóc. Każdy człowiek jest inny, więc Ty sam wiesz, co dla Ciebie jest optymalne. Jeśli występują u Ciebie gazy, oznacza to, że stomia pracuje prawidłowo. Zwiększenie ilości płynów pomaga na zaparcia, ale jeśli odczuwasz dyskomfort lub masz jakiekolwiek wątpliwości, skontaktuj się ze swoją pielęgniarką stomijną lub z farmaceutą. Jeśli zaparcie utrzymuje się przez 3–4 dni, mogą oni zalecić środek przeczyszczający.
Biegunka
Czasami, tak jak u każdego, może u Ciebie wystąpić biegunka lub luźne stolce. Nie przejmuj się tym zbytnio. Jednorazowy epizod biegunki może być spowodowany jakąś potrawą i często przechodzi sam. Jednak trzy lub więcej następujących po sobie przypadków luźnych stolców może być powodem do niepokoju, ponieważ w konsekwencji może doprowadzić do odwodnienia organizmu. W takim wypadku należy skonsultować się ze specjalistą.
Jedzenie poza domem
Gdy już lepiej orientujesz się w rodzajach żywności, które są dla Ciebie odpowiednie, nie ma powodu, aby nie jadać poza domem.
Zacznij od miejsc, które znasz i spróbuj czegoś niewyszukanego. Do zamawiania dania nie trzeba podchodzić zbyt ostrożne, należy po prostu zamawiać rozsądnie. Zamów to, na co masz ochotę, ale pamiętaj, że wysokokaloryczne potrawy i sosy mogą powodować problemy.
Jeśli masz wątpliwości odnośnie poszczególnych potraw, najpierw wypróbuj je w domu, aby sprawdzić, jak Twój organizm na nie zareaguje, a następnie dodawaj je stopniowo do swojej diety.
Jeśli zwykle wypijasz w domu drinka, spróbuj najpierw mniejszej jego wersji, np. małego piwa, zamiast dużego. Pomoże to odbudować Twojemu ciału tolerancję na alkohol.
Spotkania towarzyskie
Kameralne spotkanie w lokalnym barze, obiad z partnerem lub spotkanie z przyjaciółmi – nic nie powinno powstrzymać Cię od prowadzenia takiego samego życia towarzyskiego, jak przed zabiegiem.
Pomocne może być ustalenie sobie małych celów na początek. To może być coś prostego, np. skorzystanie z publicznej toalety po raz pierwszy od zabiegu, wyjście do restauracji, wizyta u krewnego lub zaplanowanie dnia poza domem. Niedługo potem będziesz myśleć o wyjeździe na wakacje albo wybraniu się na zabawę taneczną.
Gdy spotykasz nowych ludzi, nie musisz im mówić o swojej dolegliwości, chyba że czujesz się z tym komfortowo. To zależy wyłącznie od Ciebie.
Życie intymne
Każdy rodzaj operacji może wpływać na to, jak wyglądasz i postrzegasz swoje ciało. Spróbuj zaakceptować fakt, że potrzeba czasu, aby się przyzwyczaić do nowej sytuacji.
Większość osób ze stomią jest w stanie prowadzić życie intymne, takie jak przed operacją. Zdenerwowanie jest rzeczą naturalną, więc skup się tylko na tym, z czym czujesz się komfortowo, nie spiesz się i rozmawiaj ze swoim partnerem lub partnerką.
Dostępne są małe worki stomijne, które mogą być stosowane w momentach intymnych. Pomocna może okazać się także koronkowa bielizna, która sprawi, że worek będzie mniej widoczny.
Skontaktuj się z Telefonicznym Centrum Pacjenta Coloplast, aby otrzymać bezpłatne materiały edukacyjne.