Trzy rodzaje stomii, to: kolostomia, ileostomia i urostomia.
Kolostomia
Podczas zabiegu wyłonienia kolostomii część Twojej okrężnicy zostaje doprowadzona do powierzchni Twojego brzucha w celu utworzenia stomii. Kolostomię zazwyczaj tworzy się po lewej stronie brzucha. Stolec w tej części jelita jest stały, a ponieważ stomia nie posiada mięśni, za pomocą których mogłaby kontrolować proces wydalania, musi być on gromadzony w worku stomijnym.
Prawidłowo wyłoniona kolostomia wystaje ponad skórę na 1-1,5 cm, a jej zewnętrzna średnica powinna wynosić 2-5 cm.
Istnieją dwa różne rodzaje zabiegu wyłonienia kolostomii: kolostomia końcowa i kolostomia pętlowa.
Kolostomia końcowa
Jeśli usunięto część Twojego jelita grubego (okrężnicy) lub odbytnicy, pozostała część Twojego jelita grubego zostaje doprowadzona do powierzchni Twojego brzucha w celu utworzenia stomii. Kolostomia końcowa może być tymczasowa lub trwała. Rozwiązanie tymczasowe stosuje się w przypadkach, gdy usunięto chorą część jelita, a pozostała część pozostaje w spoczynku, do momentu ponownego połączenia jego zdrowych części. Rozwiązanie trwałe stosuje się w przypadkach, gdy ponowne połączenie obu części jelita jest ryzykowne lub niemożliwe.
Kolostomia pętlowa
Podczas zabiegu wyłonienia kolostomii pętlowej, Twoje jelito zostaje podniesione ponad poziom skóry i jest utrzymywane w tej pozycji przez specjalny uchwyt. Na odsłoniętej pętli jelita wykonuje się nacięcie, którego końce następnie odwija się do dołu i przyszywa do skóry. W ten sposób, stomia pętlowa tak naprawdę składa się z dwóch stomii (stomia dwulufowa), które są ze sobą połączone. Kolostomia pętlowa zazwyczaj stanowi rozwiązanie tymczasowe w nagłych przypadkach.
Ileostomia
Podczas zabiegu wyłonienia ileostomii, część Twojego jelita cienkiego, zwanego jelitem krętym, zostaje doprowadzona do powierzchni Twojego brzucha w celu utworzenia stomii. Ileostomię zazwyczaj wykonuje się w przypadkach, gdy końcowa część jelita cienkiego jest objęta chorobą, i tworzy się ją zwykle po prawej stronie brzucha.
Stolec w tej części jelita na ogół jest płynny, a ponieważ stomia nie posiada mięśni, za pomocą których mogłaby kontrolować proces wydalania, musi być on gromadzony w worku stomijnym.
Prawidłowa wyłoniona ileostomia powinna wystawać ponad skórę na 2,5-3 cm, a jej średnica zewnętrzna powinna wynosić 2-4 cm.
Istnieją dwa różne rodzaje zabiegu wyłonienia ileostomii:
Ileostomia końcowa
Ileostomia końcowa wykonywana jest, jeśli usunięto część Twojego jelita grubego (okrężnicy), lub jeśli jelito musi pozostać w stanie spoczynku, a końcowa część Twojego jelita cienkiego zostaje doprowadzona do powierzchni brzucha w celu utworzenia stomii. Ileostomia końcowa może być tymczasowa lub trwała.
Rozwiązanie tymczasowe stosuje się w przypadkach, gdy usunięto chorą część jelita, a pozostała jego część musi pozostać w spoczynku, zanim jelito zostanie ponownie połączone. Rozwiązanie trwałe stosuje się w przypadkach, gdy ponowne połączenie obu części jelita jest ryzykowne lub niemożliwe.
Ileostomia pętlowa
Podczas zabiegu wyłonienia ileostomii pętlowej, pętla jelita cienkiego zostaje podniesiona ponad poziom skóry i jest utrzymywana w tej pozycji przez specjalny uchwyt. Na odsłoniętej pętli jelita wykonuje się nacięcie, którego końce następnie odwija się do dołu i przyszywa do skóry. W ten sposób, ileostomia pętlowa tak naprawdę składa się z dwóch stomii, które są ze sobą połączone.
Ileostomia pętlowa zazwyczaj stanowi rozwiązanie tymczasowe, stosowane w celu ochrony chirurgicznego połączenia części jelita. W takim przypadku zostanie zamknięta lub odwrócona operacyjnie w późniejszym czasie.
Urostomia
Jeśli Twój pęcherz moczowy lub układ wydalniczy jest uszkodzony lub objęty chorobą i nie możesz normalnie oddawać moczu, konieczne jest jego odprowadzanie. Powstaje urostomia.
Odizolowana część jelita cienkiego zostaje podciągnięta na powierzchnię najczęściej po prawej stronie Twojego brzucha, a druga część zostaje zaszyta. Moczowody zostają odłączone od pęcherza moczowego i ponownie przyłączone do odizolowanego odcinka jelita. Ponieważ ten odcinek jelita jest zbyt mały i nie posiada mięśni ani zaworu do kontroli oddawania moczu, aby mógł funkcjonować jako zbiornik, do jego zbierania będziesz potrzebować worka urostomijnego.